virus

Ochrana před viry

Každý kdo používá počítač, ať už ve své domácnosti nebo v práci by měl myslet na jeho ochranu. Antivirový software slouží jako pomyslná brána mezi počítačem a vnějším světem. Při stahování souborů z internetu je před uložením na disk vyhledává, to platí i při otevírání souborů z USB klíčů, či jiných přenosových médií.

Riziko hrozí i při prohlížení internetových stránek, dokonce i přes facebook – některé viry získávají přístup k účtu a se známými dokáží komunikovat vaším jménem, ​​byť zatím jen v angličtině. Škodlivý kód dokáže komunikovat s vašimi známými pod vaším jménem a oslovit hláškou jako např. „Podívejte si nejnovější vtipný obrázek“.

4 tipy ochrany počítače:

  • dbejte na aktualizovaný antivirus, operační systém, webový prohlížeč i jiné programy. Nejen ty, které používáte při používání internetu.
  • pokud nemáte bezpečnostní balík firewall, používejte základní balík ve Windows nebo si nainstalujte firewall zvlášť
  • při koupi nového počítače nainstalujte nový antivirus ihned po připojení na internet, počkejte na úspěšné nainstalování všech programů a restartu. Ještě lepší je antivir instalovat přes USB bez připojení se na internet.
  • Nechoďte na rizikové stránky ani nestahujte různé „bezplatné“ varianty placených programů od pirátů. Hrozí zde vysoké riziko virů.
    neotvírejte emaily od neznámých odesílatelů resp. přílohy, které neznáte